Predstavujeme židovskú Bratislavu

Vitajte na webovej stránke venovanej židovskému kultúrnemu dedičstvu Bratislavy. Bratislava (v židovskom svete známa ako Pressburg) bývala kedysi jedným z najdôležitejších stredísk židovského života v Európe. Dnes tu pôsobí malá židovská komunita, zachovali sa významné pamiatky a fungujú dve židovské múzeá.

Synagóga

Synagóga

Jediná zachovaná bratislavská synagóga je miestom židovských bohoslužieb a významnou pamiatkou medzivojnovej architektúry.

Pamätník Chatama Sofera

Pamätník Chatama Sofera

Architektonicky pozoruhodný pamätník bol postavený na mieste starobylého cintorína, ktorý zlikvidovali v roku 1944. V areáli je pochovaný Chatam Sofer (1762 – 1839), významný rabín a učenec.

Židovské komunitné múzeum

Židovské komunitné múzeum

Múzeum prezentuje kultúru a históriu židovskej komunity v Bratislave a Bratislavskom kraji. Stála expozícia sa nachádza v priestore bývalej ženskej galérie synagógy.

Múzeum židovskej kultúry

Múzeum židovskej kultúry

Špecializované múzeum Slovenského národného múzea je poprednou štátnou inštitúciou, ktorá pôsobí v oblasti židovského kultúrneho dedičstva. Sídli v historickom objekte, ktorý bol kedysi súčasťou židovského geta.

Židovský cintorín

Cintoríny

V Bratislave sú dva židovské cintoríny, založené ortodoxnou a neologickou obcou v 19. storočí.

Múzeum Artura Fleischmanna

Múzeum Arthura Fleischmanna

Múzeum Arthura Fleischmanna je stálou expozíciou Múzea mesta Bratislavy venovanou životu a dielu bratislavského rodáka sochára Arthura Fleischmanna (1896 – 1990).